Święto Stado

Witajcie!


W minionym tygodniu, w dniach 20-22 maja 2016 w Grodzisku Owidz (ponownie !! )  uczestniczyłam w pierwszym od kilkuset lat (w Polsce) słowiańskim święcie zwanym Stado.
Stado jest świętem związanym z płodnością, urządzano wówczas igrzyska, ludzie tańczyli, śpiewali, a świętowanie kończyli odprowadzeniem rusałek oraz biesiadą. 


AblaArt

 W dodatku organizowany był pochód Łado (bóg wojny, słońca i prawa) i Leli ( bogini czarów, miłości, płodności ,budzącej się wiosny) z orszakiem kobiet niosących miecze oraz odbywał się taniec z mieczami. Nie było składania ofiar, ponieważ to nie ludzie przychodzą do bogów. Odwrotnie, to bogowie  przychodzą do ludzi, odwiedzają obejścia niosąc odwiedzinami, obecnością, szczęście i pomyślność. Podczas święta wystąpiły takie zespoły jak Kos, Brzezica i cudny Żywiołak.

Grodzisko Owidz

Byłam Lelą. Pierwszą w Polsce Lelą od ponad 500 lat!


Taniec z mieczami jest również znany w Chorwacji i zyskał ochronę UNESCO jako dziedzictwo ludzkości.

Do dnia święta wszystko mi nie wychodziło, ale dałam radę. Uszyłam giezło na czas, zdążyliśmy układ przećwiczyć, zrobiono mi piękny makijaż (niczym dziecko słońca wyglądałam). Ulokowano mnie króla oraz mego parobka (lubego) w wieży warownej więc mieliśmy blisko do biesiadnego ogniska. Ostatniego dnia dałam się przekonać do podróży przez rzekę, rowerem wodnym w kształcie kaczki.Już tęsknie za tym pięknym miejscem i oczekuje kolejnych obrzędów jak i reko imprez!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz