Projekt Wikińska Suknia. Wexford-Waterford

Witajcie!

Po wizycie w Parku postanowiłam przejść się z górki i pod górkę do centrum Wexford.

Miasto Wexford zawdzięcza swoja nazwę skandynawskim osadnikom i około roku 800 znane było jako Veisafjörðr (staronord. "mulista, błotnista zatoka"). W lokalnym języku yola (do połowy XIX wieku) miasto nazywane było Weisforthe. Współczesna irlandzka nazwa to Loch Garman.

Tak nazwę tego miasta tłumaczy Wikipedia. Przybyłam zobaczyć Selskar Abbey, na jej miejscu stała świątynia poświęcona Odynowi. Tutaj spotkało mnie rozczarowanie, bardzo duże ponieważ Selskar Abbey można było zwiedzać tylko od godziny 15, gdzie ja do miasta przybyłam po 17... Cały plan w pizdu. Mogłam zdjęcia zza bramy robić.
Rozczarowana i zła na siebie, że tego wcześniej nie sprawdziłam poszłam zjeść burgera rozpaczy. Po królewskiej uczcie udałam się na przystanek autobusowy. Znalazłam się w dobrym miejscu w złym czasie. Czemu? Poznałam Irlandczyka, który jak ja jechał do Waterford. Gadaliśmy sobie zadowoleni, on opowiadał o swojej dziewczynie Polsce i go uczyłam po polsku mówić. Witaj, żegnaj, kocham cię. Tyle się nauczył ode mnie. Powiedziałam mu, że muszę znaleźć Brige Street i on mi powiedział, że ze mną wysiądzie i mi pokaże. I tak też zrobił. Zadowolona wysiadłam z busa, znalazłam ulice i zaczęłam szukać kolegi z couchsurfingu. Miałam rozładowaną baterię, którą poszłam podładować w sklepie. I się okazało, że adres ulicy się zgadza ino miasto złe. Wylądowałam w New Ross, a nie Waterford. Musiałam czekać na kolejnego busa. W życiu tyle stresu się nie najadłam.

Waterford (irl.: Port Láirge, staronord.: Vedrarfjord – „wietrzny fjord”) – miasto w hrabstwie Waterford w Irlandii. Główne miasto na południowym wschodzie kraju i piąte co do wielkości w kraju. Założone w roku 914 przez wikingów, jest najstarszym miastem w Irlandii. 
Z wycieczki do Waterford jestem bardzo zadowolona, chociaż myślałam, że Medieval Museum jest lepsze, a było takie sobie. Za mało o wikingach. Chociaż te głowy wbite na pal bardzo polubiłam.Właściwie zanim poszłam do muzeum, zrobiłam sobie zdjęcie z Reginald's Tower. Wieżą z XI wieku. Została ona zbudowana w 1003r jako część murów miasta. Zbudował ją Reginald, syn Ivara.

Ruiny klasztoru.
Podsumowując, z wycieczki jestem bardzo zadowolona. Chociaż zgubiłam się i wywaliłam sporą cześć kieszonkowych na bilety (ok 50e, irlandzka komunikacja to porażka) to mam satysfakcje. Nigdy nie podróżowałam sama tak daleko. Skorzystałam po raz pierwszy z couchsurfingu i przeżyłam więc się cieszę. Mogłam w końcu ruszyć z moim projektem. Teraz muszę się skupić na planowaniu kolejnej trasy.
Do usłyszenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz